Kako je najbolje čuvati i pripremati pečurke – recepti
Sada, kada smo svesni koliko su pečurke zdrave, hajde da vidimo kako
je najbolje čuvati pečurke da bi ostale sveže i naravno, kako ih
najbolje pripremiti.
Koji je najbolji način čuvanja pečurki?
Pečurke mogu vrlo brzo da propadnu, tako da je najbolje da se čuvaju u frižideru, po mogućnosti originalno upakovane, ukoliko ih kupiš upakovane, nedelju dana od datuma pakovanja. Ako kupuješ pečurke u rinfuzu, onda ih treba čuvati u papirnoj vrećici, do 3 dana.
Pre stavljanja u zamrzivač ne treba ih blanširati, jer postaju mekane i gube na ukusu. Bolje je ako se pre zamrzavanja kratko izdinstaju na malo ulja i doda im se limunov sok, eventualno nešto naseckanog luka, soli i bibera. Rok čuvanja u zamrzivaču je oko šest meseci.
Koji je najbolji način pripreme pečurki?
Verovatno svi želimo da pripremimo pečurke tako da zadrže punoću ukusa i vitamine. Tim istraživača iz Tehnološkog i istraživačkog centra za pečurke u La Rioji došao je do nekih veoma važnih otkrića kada je reč o pripremi pečuraka.
Pečurke u osnovi nemaju ni masti ni kalorija, ali su vrlo bogate proteinima i imaju široku lepezu vitamina i minerala (vitamin B2, niacin, mangan, riboflavin, kalijum i cink). Međutim, svima nam je poznato da kada se bilo koji proizvod izloži toploti, on u potpunosti menja svoj nutritivni sastav.
Nova istraživanja koja su sprovedena na nekoliko najpopularnijih vrsta pečuraka, uključujući šampinjone, šitake i bukovače, pokazala su neverovatne rezultate. Naime, sve ove vrste gljiva prošle su kroz četiri različita načina pripreme: duboko prženje, ključanje, pripremu u mikrotalasnoj i roštiljanje. Na osnovu ovog eksperimenta istraživači su saznali prilikom kog načina pripreme su pečurke sačuvale najviše hranljivih materija.
Od metoda pripreme koje su testirane, grilovanje i pripremanje pečuraka u pećnici pokazalo se kao najbolje. Istraživači su ustanovili da prilikom takvih priprema nije došlo do nekog značajnog pada vitamina ili minerala. Isto tako, oni nisu došli ni do saznanja o bilo kakvom povećanju sadržaja antioksidanasa u odnosu na sirovu gljivu. Istraživači takođe smatraju da je i te kako prihvatljivo ukoliko odlučite da dodate malo ulja na pečurke pre samog pečenje.
Male tajne/saveti za spremanje pečuraka
Kada ih pržite ili dinstate, prvo ih pobiberite, a tek pred sam kraj pripreme jela ih posolite. Pre upotrebe potopite ih u vodu ili mleko na dva-tri sata i onda ih spremite na uobičajen način.
Suve pečurke se mogu samleti u prah i koristiti kao začin, a u tom slučaju jelu ih treba dodati na početku jer se njihova aroma tokom kuvanja pojačava.
Ako pravite supu, šampinjone isecite na tanke listiće, za varivo i gulaš na četvrtine, a za nadev ih naseckajte na sitne kocke.
Pečurke perite pod slabim mlazom kako ne bi upile dodatnu količinu vode i tako omekšale.
Prilikom blanširanja neće potamneti ako ih stavite u kipuću vodu u koju ste dodali malo sirćeta.
Evo nekoliko predloga za pripremu pečuraka
Potaž od pečuraka
Sastojci: 3 šargarepe, 2 praziluka, 300-400g pečuraka, 2 krompira srednje velicine, oko pola litra vode, po ukusu bibera i soli, 100ml neutralne pavlake /100 g kisele pavlake, po želji sveže naseckano lišće peršuna.
Priprema: Praziluk i šargarepu iseći na sitne kockice, pa prodinstati na ulju. Zatim dodati soli po ukusu, biber i peršun, krompir isečen na kockice i doliti vode po potrebi, ja sam stavila više od pola litre. Kada se lepo ukrčka povrće, dodati sitno seckane pečurke i kiselu/neutralnu pavlaku. Skinuti sa vatre nakon 15-ak minuta i sve pažljivo izmiksati štapnim mikserom. Služiti toplo uz neutralnu ili kiselu pavlaku.
Rižoto sa pečurkama
Sastojci: 40g putera, 2 kašike maslinovog ulja, 1 glavica crnog luka, 2 čena belog luka, 500-600g pečuraka (šampinjoni, bukovače, vrganji, lisičarke itd.), 1 šolja kočanskog pirinča, 1 šolja belog vina, oko 1/2 l supe (može od kocke), so, biber, majčina dušica, 50g rendanog parmezana, peršun po želji
Priprema: Zagrejati puter i maslinovo ulje, pa dodati sitno seckani crni luk i čenove belog luka. Propržiti, dok ne postane staklast. Dodati očišćene i na listiće isečene pečurke, zatim i prstohvat soli, smanjiti temperaturu na 7 od 9 na primer, pa pržiti ih uz često mešanje. Pečurke će da puste sokove, pa kada tečnost uvri, dodati pirinač. Izmešati da se sastojci sjedine, pa dodati vino.
Kada tečnost uvri, još smanjiti temperaturu (6 od 9, na primer) i polako dinstati, uz često mešanje i dodavanje supe, sve dok pirinač ne bude kuvan (probati), a postigne se tekstura rižota (žitka masa, koja spada sa varjače). Eventualno dosoliti, pobiberiti, dodati prstohvat majčine dušice. Skloniti sa ringle, dodati rendani sir i izmešati. Posuti seckani peršun, po želji.
Punjeni šampinjoni sa roštilja
Sastojci: 400 gr. šampinjona, 1 kašika sveže seckanog peršuna, glavica crnog luka, malo seckane ljute papričice, malo limunovog soka, maslinovo ulje, so i biber.
Priprema: Pečurke kojima su odstranjene drške se peku na roštilju ili dobro zagrejanom roštilj ili teflon tiganju i to tako što se prvo peče ona strana sa otvorom a onda okrenu na ispupčeni deo. Peku se nekoliko minuta i tokom pečenja premazuju maslinovim uljem.
Kad se ispeku serviraju se tako što se pospe po njima naseckani proprženi crni luk sa drškama na maslinovom ulju, peršun, ljuta papričica, so, biber i malo limunovog soka. Servirajte odmah dok su tople, mogu biti predjelo ili prilog.
Pohovana bukovača s pirinčanim brašnom
Sastojci: bukovača – 500 g bukovače, 2 jaja, 5 kašika pirinčanog brašna, pola kašičice đumbira, so, maslinovo ulje.
Priprema: Operemo i isečemo pečurke na krupne trakice. Uvaljamo ih prvo u dva umućena jaja i 5 kašika pirinčanog brašna.
U zagrejanom tiganju s malo masnoće pržimo pečurke, a začinimo ih đumbirom i soli po ukusu.
Pržimo ih oko 10 minuta dok ne dobiju blagu preplanulost.
Vrganji sa taljatelama
Sastojci: 300 g taljatela (ili paste po izboru), 400 g vrganja (svežih ili 200gr sušenih), 2 čena belog luka, 150 g pavlake za kuvanje (biljne pavlake ili od soje ako postite), 100 g parmezana, so, biber, ulje.
Priprema: Ako imaš sveže vrganje, očisti ih i iseci na tanje listiće. Suve najpre potopi u mlakoj vodi kako bi nabubreli i mogli da se koriste kao sveži. Na ugrejanom ulju proprži vrganje, dodaj sitno iseckan beli luk, so, biber i malo vode. Ostavi da se dinstaju dok voda ne ispari. Dodaj pavlaku i ostavite da se krčka na slaboj vatri oko pet minuta. Skuvaj testeninu po uputstvu s kesice. Dodaj smesu od vrganja i pomešaj sa testeninom. Serviraj, a zatim pospi narendanim parmezanom. Dekorisati seckanim peršunom i poslužiti toplo.
Piletina u sosu od lisičarki
Sastojci: 300 g sveže lisičarke, 300 g pilećeg belog mesa, 2 dl pavlake za kuvanje, 1 dl belog vina, malo svežeg peršunovog lista, 1 kašikica putera, malo ulja, so i biber.
Priprema: Gljive očistite od zemlje i prašine i iseckajte ih na manje komade. Pileće belo meso isecite na tanje šnicle, posolite ih i pobiberite i premažite uljem. Šnicle od belog mesa kratko zapecite u tiganju (po 2-3 minuta sa svake strane) i izvadite u tanjir pored.
U istom tiganju kratko zapecite i gljive dok malo ne omekšaju. Dodajte kašičicu putera, vino i kada vino malo uvri, na kraju sipajte tečnu pavlaku. Kada sve provri, vratite zapečeno meso, isključite ringlu, poklopite tiganj i ostavite tako par minuta da meso upije ukuse sosa.
Poslužite uz kuvani pirinač ili neki drugi prilog po želji.
No comments:
Post a Comment